Wynajem samochodów cieszy się rosnącą popularnością. Wypożyczenie może być też dobrym pomysłem na daleki wyjazd, np. za granicę. Czy można swobodnie podróżować wynajętym samochodem po Europie?

Według raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w 2020 roku odnotowano kolejny, dwuprocentowy wzrost zainteresowania wynajmem długoterminowym.1 Auta wykorzystuje się nie tylko do podróży po kraju, ale też do dalekich wyjazdów w celach rekreacyjnych bądź służbowych. Czy chcąc wyjechać poza Polskę, trzeba przygotować się na dodatkowe utrudnienia albo wyższą opłatę za wynajem?

Wynajem samochodów na podróż zagraniczną

racji przynależności Polski do Unii Europejskiej i ujednolicenia wielu przepisów związanych także z transportem, wynajem samochodów osobowych z zamiarem podróży poza granice kraju nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obostrzeniami czy większymi kosztami. Standardem jest natomiast konieczność poinformowania firmy wynajmującej pojazdy o wyjeździe. Nie jest to jednak przykry obowiązek, a wręcz może oznaczać większy komfort dla wynajmującego. W GT Rent klient, który deklaruje dalszą trasę poza granice Polski, może liczyć na dodatkowe sprawdzenie samochodu (m.in. ciśnienia opon, stanu oleju czy hamulców).

Czy podróż wynajętym samochodem po Europie się opłaca?

Wynajem auta na daleką trasę może kojarzyć się z wysokimi opłatami. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Dobrym przykładem jest ewentualna awaria samochodu. W przypadku prywatnego pojazdu, nagle pojawia się szereg wydatków: od wysokiego kosztu naprawy (podnoszenie stawki to często stosowany zabieg wobec turystów) po opłatę za lawetę. Tymczasem wynajmując samochód, wszystko zawiera się w opłacie za wypożyczenie. W GT Rent samochody objęte są usługą assistance w podróży, gwarantowaną przez ubezpieczyciela oraz Hyundai Assistance, co oznacza nawet podwójną ochronę dla klienta.

Kiedy zagraniczna podróż może oznaczać dodatkowe formalności?

Jak już zostało wspomniane, podróżowanie po Unii Europejskiej jest wygodne i proste. Ewentualne dodatkowe formalności mogą pojawić się w sytuacji, kiedy klient zadeklaruje wyjazd do któregoś z krajów spoza Unii czy strefy Shengen. W takiej sytuacji może pojawić się więcej obowiązków, które obejmują wynajem samochodów. Warszawa to centralne miasto na mapie kraju, z którego podróżuje się także w kierunkach wschodnich. Warto w takim wypadku upewnić się co do warunków podróży zagranicznej.

 

1 https://www.pb.pl/wynajem-dlugoterminowy-aut-w-2020-r-wzrosl-o-2-proc-1107197